Kočičí hyperestezie

Syndrom hyperestézie koček je málo prozkoumaný syndrom, na kterém se podílejí interní i externí stimuly. Projevuje se záchvatovitým agresivním lízáním především kořene ocasu, trhanými pohyby kůží na zádech, škrábáním, běháním zdánlivě bez příčiny, agresivitou vůči ostatním zvířatům v domácnosti i lidem, vokalizací a rozšířenými zornicemi. Tyto záchvaty trvají přibližně 1-2 minuty, opakují se několikrát denně a je velmi obtížné kočku v tuto chvíli vyrušit a dosáhnout uklidnění. 
O syndromu hyperestezie se spekuluje, že zahrnuje behaviorální, neurologické, imunologické, endokrinologické a dermatologické změny spíše než o samostatné nozologické jednotce. V terapii se doporučují zejména antiepileptika jako gabapentin a fenobarbital, protizánětlivé léky – prednison, cyklosporin a doplňky výživy jako karnitin a koenzym, které se uplatňují zejména u myopatií.

                                                                                      MVDr. M. Jendrušáková

 

Více o projevech nemoci v článku Kateřiny Štiblické 

V případě, že podstatou problému je revmatologická příčina, lze použít s velkým úspěchem pro tlumení a kontrolu chronického zánětu ProBoost, jak prokázala MVDr. Monika Jendrušáková. 

MVDr. Monika Jendrušáková je autorkou článku, ve kterém je popsán klinický případ hyperestezie kontrolované podáváním ProBoostu.

Hyperestezie - biologická Terapie Proboostem