V Evropské unii nesmí být ProBoost uveden na trh pro lidskou spotřebu

V USA je Proboost užíván lidmi a doporučován lékaři více než čtvrt století jako tzv. doplněk stravy na podporu imunitního systému. Dosud prodáno více než 16 milionů kusů.

V Evropské unii to však společná legislativa neumožňuje.

 

Podle unijní legislativy jsou potravinové složky, které jsou vyráběny v tkáňových nebo buněčných kulturách nebo které se běžně na evropském kontinentu nekonzumovaly před rokem 1997 takzvanými potravinami nového typu. (https://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/potraviny-noveho-typu-nove-potraviny/). Tyto produkty se nesmí uvést na trh pro lidskou spotřebu bez schválení žádosti, kterou odesílá do Evropské komise ministerstvo zemědělství. Procedura schvalovacího procesu je finančně, časově a podkladově velmi náročná, musí se vyjádřit jednotlivě každá země, která je členem EU. Od začátku platnosti tohoto zákona z Česka dosud nikdo takovou žádost o uznání nějaké nové potraviny nepodal. Vyřízených řádostí v rámci celé unie je jako šafránu… Z pochopitelných důvodů zatím nehodláme podstoupit tuto proceduru a proto nesmíme nabízet ProBoost pro lidskou spotřebu.

Je trochu paradoxem, že preparáty, které se vyrábějí přímo z brzlíků vyříznutých telatům nebo selatům na jatkách, usušené a nakapslované se vším všudy, možná i s BSE nebo jinou zvířecí infekcí, jsou legálně v EU distribuovány, dokonce prostřednictvím lékáren a identická účinná složka vyrobená sterilně v laboratoři, v nesrovnatelně vyšší čistotě, biologicky funkční a nepoškozená, která je desetiletí ověřená v tak rozvinuté a civilizované zemi, jakou jsou Spojené státy je vnímána jako potenciální nebezpečí pro Evropany. Chápeme, že legislativa dojednaná na platformě EU má v první řadě sloužit prospěchu všech obyvatel a ochránit jejich zdraví před podvodníky a musí být co nejobecnější, aby v sítu uvízl každý potenciálně nebezpečný výrobek. Někdy by ale asi nebylo špatné nechat určitý prostor erudovaným úředníkům na národních ministerstvech nebo státních zdravotních ústavech k tomu, aby posoudili závadnost nebo prospěšnost v nekomplikovaných případech a na platformu EU přenést pouze ty produkty, které jsou kontroverzní a potenciálně opravdu mohou poškodit lidské zdraví. Nicméně zákony platí pro všechny a je bezpodmínečně nutné je respektovat. Proto:

Nemůžeme tvrdit, že ProBoost má jakýkoliv vliv na imunitní systém člověka, nesmíme ani naznačovat, že by mohl mít prospěch pro lidské zdraví, nesmíme uvádět žádná zdravotní tvrzení v souvislosti s tímto produktem ve vztahu k lidskému zdraví atp.

Pokud kdokoliv bude chodit na ProBoost svému pejskovi, kočičce či koni, činí tak na svou vlastní zodpovědnost :).

Protože je nám známo, že mnozí svým zvířecím kamarádům ujídají a abychom neprohlubovali množství paradoxů a konec konců vyhověli duchu evropské legislativy zaměřené ve prospěch zdraví jejích občanů, uvádíme na tomto místě pro jistotu odkaz na originální web výrobce v USA https://proboostnow.com/ . Další odkaz pro více informací je https://www.proboostdirect.com/

 

Aby někoho nenapadlo konzumovat nadměrné množství ProBoostu, například celou krabičku najednou, uvádíme alespoň v USA doporučené dávkování, což je: Obsah jednoho sáčku vysypat pod jazyk a pomalu nechat rozpustit, hodinu před nebo hodinu po jídle. Užívá se jeden až tři sáčky za den, lidé s imunodeficiencí (např. AIDS) mohou užívat i 6 sáčků za den.

Upozorňujeme také raději na potenciální zdravotní rizika spojená s užíváním ProBoostu. Sáček obsahuje kromě účinného proteinu 0,5 g maltodextrinu. Sacharid maltodextrin je řetězec molekul glukózy vyráběný ze škrobu. I když je v potravinářství standardně používán (výroba cukrovinek….), přesto upozorňujeme při nadměrné konzumaci, která se u tohoto produktu však vzhledem k doporučenému dávkování nepředpokládá, na možnost navýšení hladiny krevního cukru, což by mohl být problém zejména u diabetiků (obsah maltodextrinu ve všech 30 sáčcích v jedné krabičce je 15 gramů, což hmotností odpovídá zhruba třem kostkám cukru), dále může maltodextrin potlačit růst probiotik a způsobit alergické reakce nebo vedlejší účinky u citlivých osob (obyčejně lehčí průjem).

ProBoost® neobsahuje pšenici ani mléčné výrobky ani žádné potenciální alergeny, neobsahuje GMO.

V souladu s požadavkem EU na popis produktů určených pro lidskou spotřebu, i když ProBoost takovým produktem v rámci EU není, uvádíme raději i další upozornění:

ProBoost v žádném případě nenahrazuje léčbu doporučenou lékařem, není schváleným lékem. Klinické studie na lidech jsou pouze menšího rozsahu, než je potřebné pro uznání léčivých vlastností produktu. Není určen k diagnostice, léčbě, vyléčení nebo prevenci jakékoli nemoci a není určen jako náhrada pestré stravy.

Výrobce deklaruje, že bylo dosud prodáno více než 16 milionů kusů a nebyl zaznamenám žádný významný negativní škodlivý vedlejší účinek, kromě lehkých průjmů u osob citlivých na maltodextrin a průvodních jevů aktivace imunity, jako jsou krátkodobé symptomy podobné nachlazení, např. krátkodobé zvýšení teploty..