Dávkování
DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB PODÁNÍ:
Jak často :
Je-li ProBoost® používán preventivně, lze podávat každý den nebo i jen jednou nebo dvakrát týdně. Frekvenci lze zvýšit před obdobím zvýšených nároků na imunitní systém, během něj a ještě několik dní po pominutí období zvýšeného rizika.
V případě podpory imunity během nemoci je doporučeno každodenní podávání, denní dávku je lepší rozdělit na několik dílčích s odstupem několika hodin, obyčejně na tři dávky po osmi hodinách.
ProBoost® Thymic Protein A lze užívat dlouhodobě jako podporu normálně fungujícího imunitního systému.
Způsob aplikace:
ProBoost má podobu prášku a je určen k orální aplikaci. Thymic Protein A (TPA) je glykoprotein a podléhá tudíž částečně destrukci v průběhu trávícího procesu. Při dodržení doporučeného dávkování penetruje dostatečné množství intaktních nepoškozených molekul do krevního oběhu i když je pozřen spolu s potravou. Vstřebávání je možné zlepšit rozpuštěním přímo na sliznici ústní dutiny. Záleží na praktických možnostech podání jednotlivým druhům zvířat. Ideální je rozpuštění suchého prášku například přímo pod jazykem, další možností je jeho rozpuštění v několika mililitrech vody nebo mléka u mláďat a aplikace po kapkách na vnitřní sliznici ústní dutiny, ideálně pod jazyk. Pokud není podání tímto způsobem možné, lze podat s potravou, nejlépe takovou, kterou zvíře nehltá, ale nějakou dobu zpracovává zuby a jazykem (nasypání a promísení s granulemi, nasypání na kousky potravy..), aby se prodloužil kontakt se sliznicemi dutiny ústní.
Dávkování:
Dávkování se řídí zejména zdravotním stavem zvířete a do určité míry i jeho hmotností a je pouze přibližným doporučením, které lze empiricky upravovat tak, aby byl nastolen požadovaný efekt.
Pro kočku nebo středně velkého psa je doporučená základní denní dávka na podporu imunity během nemoci 2 mcg TPA, což je přibližně půl sáčku. Je vhodné její rozdělení alespoň na dvě, lépe tři dílčí dávky. Při dlouhodobém podávání u chronicky oslabeného imunitního systému, jako je tomu například u onemocnění FeLV, FIV u koček, které jsou jinak celkově v dobrém zdravotním stavu postačí 1 mcg TPA. V případě autoimunitních nebo alergických onemocnění může dávkování kolísat dle potřeby vzhledem k aktuálnímu stavu nemoci a environmentálním podmínkám, které mnohou například výskytem alergenů vyvolat zhoršení symptomů. V určitém kontextu intenzity vnějších podnětů nebo aktuálních projevů nemoci je možné dávkování empiricky zvyšovat na dvoj až trojnásobek a nebo naopak snižovat.
Stejně tak lze s dávkou pracovat dle aktuálního zdravotního stavu u infekčních onemocnění. Akutní fáze a zahájení podávání vyžaduje vyšší dávkování rozdělené alespoň na 3 aplikace po 8 hodinách. Tato fáze trvá u akutní infekce do ústupu nejzávažnějších příznaků, u chronických infekcí alespoň tři dny, lépe týden. Během rekonvalescence resp. remise může být dávka postupně snižována.
Orientační základní dávkování:
Dávkování pro zvířata do 1 kg 0,5 – 1mcg TPA/den.
Dávkování pro zvířata do 50 kg je 2 – 4 mcg TPA/den
Dávkování pro zvířata od 50 do 100 kg je 4 – 8 mcg TPA/den
Dávkování pro zvířata vyšší hmotnosti nad 100 kg je 4 mcg /den na každých 100 kg