Osteoartritida psů

ProBoost pomáhá při léčbě osteoartritidy obnovením normální imunitní funkce.
Ovlivňuje příčinu onemocnění, kterou je autoimunitní porucha. 

 

Osteoartritida je u psů bohužel velmi rozšířeným problémem – trpí jí až 40 procent psů. Degenerativní onemocnění kloubů je pro postižené čtyřnohé přátele velmi bolestivé a je také spojeno se stále progresivnějším omezením mobility. Teoreticky u každého psa se může vyvinout osteoartritida. Nejčastěji se však vykytuje u některých plemen s pravděpodobnou predispozicí, jako je labradorský retrívr, německý ovčák, rotvajler, bernský salašnický pes, bulmastif, boxer a čau-čau , postižena bývají mohutnější plemena, obézní psi a senioři.
Osteoartritida podle odhadů ale postihuje dokonce až 20 % mladých psů starších jednoho roku.

Thymic Protein A (= LTCI) je přirozeně se vyskytující imunomodulační protein, který pomáhá obnovit rovnováhu imunitního systému. U psů s osteoartritidou zlepšuje pohyblivost snížením lymfocytózy a tlumením imunitně zprostředkovaného chorobného procesu v kloubu (kloubech) a progresivní kloubní degeneraci. Výsledkem je normalizace krevních parametrů a ústup příznaků.

 

Jaké jsou příznaky osteoartrózy u psa?


Příznaky u psa trpícího osteoartrózou se mohou projevovat růzým způsobem. To, jak jasně se stanou patrnými, závisí na vývoji nemoci. Na začátku se artróza u psů obvykle projevuje pouze příležitostnými abnormalitami, které pak v průběhu nemoci lze jen stěží přehlédnout.
Majitelé by měli věnovat zvláštní pozornost následujícím možným příznakům :

 

Příčiny osteoartrózy u psa

Je těžko možné určit jedinou konkrétní příčinu osteoartrózy u psů. Existuje řada faktorů, které podporují vývoj nemoci a které se také mohou navzájem posilovat. Mezi možné příčiny osteoartrózy u psa jsou zahrnovány chyby v krmení a související nedostatky v zásobování živinami či metabolické poruchy. Za rizikový faktor je považováno muskuloskeletální přetížení, k němuž dochází například v důsledku nadměrné tělesné hmotnosti nebo při nadměrné fyzické námaze. Kromě toho se může chronická osteoartritida časem rozvinout v důsledku dysplazie kyčle nebo nedostatečně léčené artritidy u psů. V tomto případě se mluví o sekundární artróze, protože je výsledkem jiného onemocnění. Čím více z výše uvedených faktorů interaguje, tím je pravděpodobnější, že u psa dojde v průběhu jeho života k rozvoji osteoartrózy. To platí zejména pro větší plemena psů, kde již existuje zvýšené riziko osteoartrózy a dalších problémů s klouby.


Toto jsou tradičně uváděné hlavní příčiny osteoartritidy. Podle četných nejnovějších vědeckých studií bylo zjištěno, že stejně jako je tomu u revmatoidní artritidy, je jednou z nejvýznamnějších příčin osteoartritidy porucha imunity.


Během více než deseti let četné studie prokázaly, že abnormality podskupiny lymfocytů u osteoartritidy jsou totožné s abnormalitami pozorovanými u revmatoidní artritidy, což naznačuje podobnou imunologickou etiologii pro obě onemocnění související s klouby. Bylo také prokázáno, že synoviální tekutina pacientů s osteoartritidou a revmatoidní artritidou obsahuje stejné abnormální podskupiny CD-4 lymfocytů s paměťovými/aktivovanými markery, např. CD45RO. Dále bylo popsáno, že psi s rupturou kraniálního zkříženého vazu mají zvýšený počet CD-4 lymfocytů v kloubu, což koreluje s rentgenovým průkazem osteoartritidy.
Thymic Protein A je imunomodulátor díky svému mechanismu účinku, tj. zvýšení počtu a funkčnosti prekurzorů (CD4+CD45RA+CD62L+) regulační populace T-buněk. Může tedy zvýšit imunitní reakce na cizí antigeny a tlumit imunitně zprostředkované reakce na vlastní antigeny. 

Na základě tohoto pozorování a důkazu, že osteoartritida je způsobena chronickou imunitní aktivací proti kloubní tkáni, byla provedena dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie u 24 psů s osteoartritidou. Průměrné zlepšení funkce končetin u 11 z 12 psů léčených LTCI bylo 40 %+ na základě „zlatého standardu“, objektivní analýzy silových destiček. Naproti tomu skupina s placebem měla průměrný -17% pokles funkce. Na základě výsledků udělilo Centrum pro veterinární biologickou léčbu USDA podmíněné schválení použití LTCI jako pomůcky k léčbě osteoartrózy u psů starších jednoho roku. LTCI/TPA  poskytuje bezpečnou, dobře tolerovanou alternativu k nesteroidním protizánětlivým lékům (NSAIDS), jejichž podávání může být problematické zejména u starších psů u nichž je pohyblivost vážně narušena.

Nejdůležitější monitorovací metodou je klinické zlepšení. Kvalita života je kritickým aspektem klinického zlepšení. U každého pacienta by měly být sledovány klinické příznaky spojené s jeho pohyblivostí. Lymfocytóza po podání TPA se vrací do normálu do 4 týdnů.

 

Léčba

Léčba artritidy u psů


Osteoartróza – jako imunitně zprostředkovaná nemoc – by se měla jako taková léčit. Zatímco NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) působí tak, že snižují bolest a otoky, LTCI/TPA řeší základní příčinu osteoartrózy, tj. chronický imunitně zprostředkovaný útok na kloubní tkáň. Zvýšením prekurzorů regulačních buněk snižuje TPA imunitní odpověď namířenou proti kloubu, což je příčinou progresivní kloubní degenerace.

Kromě toho je LCTI/TPA bezpečnou možností léčby pro použití u psů, kteří nemohou užívat NSAID kvůli doprovodným problémům s ledvinami, játry nebo srdcem, jsou starší nebo kteří měli předchozí negativní reakce na NSAID.

I když možná dosud neexistuje lék na osteoartritidu psů, TPA pomáhá při léčbě tohoto vysilujícího onemocnění obnovením normální imunitní regulační funkce. V klíčové klinické studii více než 90 % pacientů s LTCI dosáhlo významného zlepšení symptomů.

Osteoartróza je bolestivý stav pro lidi i zvířata. Rozdíl mezi působením LCTI/TPA a nesteroidními antiflogistiky ( NSAID) je ten, že NSAID léčí symptomy, snižují bolest a otok. Progres nemoci však neovlivní. LCTI/TPA léčí základní příčinu onemocnění, kterou je autoimunitní poškození.

Vzhledem k nevratným změnám na poškozených kloubech v důsledku osteoartritidy je vhodné zejména u rizikových plemen psů posilovat správnou regulaci imunitního systému podáváním ProBoostu dříve, než nastanou. 

Dávkování 

LTCI – injekční formu TPA podává veterinář jednoduchou bezbolestnou injekcí pod kůži psa. LTCI se podává subkutánní injekcí v dávkách 3 – 1 ml v 1. a 2. týdnu a 2 – 1 ml v 3. a 4. týdnu při diagnóze přítomnosti psí osteoartrózy.
Schéma udržovací dávky nebylo stanoveno a určí jej veterinář a majitel zvířete na základě zlepšené pohyblivosti psa. Injekční roztok bohužel v současné době v Evropě není k dispozici.

Perorální aplikační forma imunomodulačního glykoproteinu Thymového Proteinu A se jmenuje ProBoost.
V případě perorálního podávání ProBoostu na počátku terapie je vhodné podávat 2 až 4 mcg (podle hmotnosti zvířete a intenzity obtíží) každý den, tedy polovinu až celý sáček rozdělený nejlépe na několik dílčích dávek v průběhu dne, bez nebezpečí lze dávkování navýšit i dvojnásobně. Po čtyřech týdnech je možné přejít na dávkování 1 až 2 mcg na den (čtvrt až půl sáčku) a s dávkou průběžně pracovat podle monitorování klinického zlepšení. Dlouhodobé každodenní užívání může zbrzdit nebo zastavit progres onemocnění. Terapeuticky lze užívat i jen formou  kůry, kterou lze několikrát za rok opakovat, podle potřeb a aktuálního zdravotního stavu.

Preventivně lze alespoň u plemen s častějším výskytem osteoartritidy podávat 1 mcg/den, tedy čtvrt sáčku. 

Způsob podávání je nejlépe přímo do tlamy, ideálně pod jazyk, kde dojde k postupnému vstřebávání přes ústní sliznici, aby se předešlo destrukci glykoproteinu v trávícím traktu. Pokud to není možné, lze prášek rozpustit v malém množství vody a podat injekční stříkačkou. 

Nejpohodlnějí je ProBoost nasypat na potravu, i když vzhledem k tomu, že ji pes často hltá, je tento způsob sice možný, ale zároveň nejméně efektivní. Lze aplikovat také na „žvýkací pamlsek“ nebo ochutit malým množstvím oblíbené potravy a nechat olíznout. 

Další informace o nemoci a konvenční terapii:

je samozřejmě vhodné zejména při vážném poškození kloubů využít všech možností terapie, které nabízí moderní veterinární medicína a vhodně kombinovat podávání ProBoostu spolu s další symptomatickou léčbou.

Lymphocyte T-cell Imunomodulator je obchodní název pro identický glykoprotein, který nese obchodní název Thymic Protein A. Rozdíl je v aplikační formě. T-Cyte s obsahem LTCI je vyrobený v podobě injekčního roztoku. ProBoost s obsahem TPA má formu prášku určeného k perorální aplikaci. Účinek je u obou přípravků rovnocenný. 

zdroj: https://cz.zooexperte.com/arthrose-beim-hund-ursachen-behandlung-und-vorbeugung, http://tcyte.com/