Thymový Protein A (TPA), který je obsažený v přípravku s názvem ProBoost je díky unikátnímu účinku na imunitní systém jediným ověřeným přípravkem, který je doporučeno podávat spolu s antivirotiky již od prvního dne terapie koček, které onemocněly FIP – felinní infekční peritonitidou.
Podávání TPA spolu s antivirotiky zvyšuje jistotu uzdravení.
Mezi majiteli koček, které jsou nemocné infekční peritonitídou je bohužel dogmaticky rozšířený názor, že během terapie antivirotiky není možné jakkoliv zasahovat do imunitních procesů. Je to daň za neschválení užívání GS-441524 jako léčebného přípravku a vznik spontánních, z větší části laických facebookových komunit, kde jsou některé metodické pokyny bez pochopení principů otrocky vnímány jako postuláty.
Do této kategorie patří obava, že ProBoost se nesmí podávat během léčby FIP, protože podporuje imunitu a to je u FIP zakázané.
Jedná se samozřejmě o chybný výklad nutnosti jakkoliv nezasahovat do stimulace nespecifických a protilátkových typů imunitních procesů. Právě tento druh imunitní reakce je totiž u FIP patologicky eskalovaný a je příčinou projevů onemocnění. ProBoost, resp. Thymový Protein A (TPA), který tento přípravek obsahuje, je imunomodulátorem, který působí na opačném pólu imunitní ochrany. Kromě diferenciační signalizace k dozrávání nezralých T lymfocytů do funkční podoby podporuje také jejich diferenciaci směrem k buněčné, protivirové imunitní odpovědi.
Teoretické imunologické principy popíšeme v závěru tohoto příspěvku.
-
FIP vyvolává anemii – TPA stimuluje kostní dřeň k tvorbě nových krvinek.
Helpery, jejichž množství TPA zvyšuje stimulují tvorbu červených krvinek, krevních destiček i dalších krevních buněk, včetně bílých krvinek myeloidního původu a zabíječských NK buněk a to podle aktuální poptávky v těle (cytokinová signalizace).
-
FIP nebezpečně snižuje počet lymfocytů – TPA zvyšuje počet lymfocytů.
TPA akceleruje dozrávání thymocytů na zralé T lymfocyty a zvyšuje jejich počet v krvi.
-
FIP je důsledkem probíhající sebezničující přehnané protilátkové imunitní odpovědi – TPA tento zánět blokuje tím, že stimuluje PROTIVIROVOU buněčnou reakci na infekci.
FIP je důsledkem/projevem přehnané protilátkové imunitní odpovědi na infekci typu Th2, přičemž blokuje téměř k nule Th1. TPA in vivo i in vitro stimuluje buněčnou imunitní odpověď směrem k Th1 a tak kompetičně potlačuje u FIP škodlivě přehnanou protilátkovou Th2. Zvýšenou nabídkou zralých T lymfocytů navíc poskytuje imunitnímu systému nástroje (T lymfocyty) pro tento typ obrany.
-
FIP se šíří nakaženými makrofágy – TPA zvyšuje množství specifických zabijáků těchto nakažených buněk.
TPA zvyšuje nabídku Th0 a následně zejména Th1 CD4+ lymfocytů. Pouze tyto aktivované buňky mají schopnost probudit spící cytotoxické buněčné zabijáky (CD8+ lymfocyty), aktivovat je a dát jim signál, aby se začaly rychle množit, útočit a likvidovat zcela specificky a naprosto přesně pouze virem infikované buňky tak, že jim „vstříknou jed“ a tímto polibkem smrti je odsoudí k sebezničení.
-
FIP je generalizovaný zánět celého těla – TPA tento zánět zastavuje
Imunokomplexová patologie vyvolaná FIP ničí cévy, orgány – ledviny, játra, srdce, nervovou soustavu. .. TPA zesiluje zvýšenou disponibilní nabídkou T lymfocytů odvozených z CD4+buněk a tak zprostředkovaně zesílením kontrolních mechanismů blokuje pokračování zánětu a stimuluje regeneraci.
-
FIP je následkem potlačení imunitních kontrolních mechanismů – TPA ovlivňuje návrat ke správné regulaci.
TPA stimuluje dozrávání regulačních Treg lymfocytů, jejichž úlohou je přehnanou aktivitu imunitních buněk zablokovat.
-
FIP se rozvine přednostně u imunitně oslabeného jedince – TPA zesiluje specifickou adaptivní obranyschopnost.
FIP se téměř vždy projeví u geneticky nebo jinou nemocí imunitně oslabeného jedince, který má menší schopnost se bránit. TPA (resp. Th lymfocyty) kromě obecného posílení specifických obranných mechanismů efektivně pomáhá i proti souběžně probíhajícím, zejména virovým infekcím (Herpes, Calicivirová infekce, FIV, FeLV…).
-
FIP léčí antivirotika – TPA podporuje protivirovou aktivitu imunitního systému, obě terapeutické strategie působí stejným směrem a zesilují účinek léčby.
GS-441524, Molnupiravir aj. blokují množení viru, TPA zejména ničí infikované buňky a přispívá k regeneraci organismu zesílením přirozené protivirové úlohy buněčné imunity.
-
Souběžné podávání nedostatečné dávky antivirotika a TPA snižuje pravděpodobnost relapsu pro poddávkování léčivem (špatná šarže léku, špatná diagnostika formy FIP, špatné vstřebávání při léčbě tabletami..)
Antivirotika obtížně pronikají do nervové soustavy, je nutná vysoká dávka. Imunitní buňky, které specificky vyhledávají nakažené makrofágy touto bariérou prostoupit dokáží. Pokud je léčebná dávka antivirotika nižší, může se virus skrýt v mozkomíšním moku a způsobit neurologický relaps. Je-li za těchto okolností souběžně podáván TPA, cytotoxické lymfocyty vyhledají zdroj nebezpečí i v nervové soustavě, kam antivirotikum pronikne jen v nedostatečném množství. Podávání TPA spolu s antivirotiky zvyšuje jistotu uzdravení.
-
Na konci léčby bývají patrné známky imunitního vyčerpání. TPA stimuluje obnovení všech imunitních funkcí přirozeným a tedy optimálním způsobem.
Častá je zejména neutropenie. Kromě možné supresivní role antivirotik je velmi pravděpodobné prosté vyčerpání kostní dřeně po ohromné zátěži. Dřeň tvoří všechny bílé krvinky, které se podílejí na imunitních procesech. Neutrofily (žijí zhruba pouze 6 až 12 hodin a jsou jen na jediné použití, pak hynou), které typicky u FIP vznikají a umírají v ohromném množství mnohdy na konci léčby scházejí. Časté je podávání imunoglukanů a jiných podpůrných nespecifických imunostimulantů, které by měly jejich tvorbu podpořit. To se také skutečně děje, ale za cenu dalšího vyčerpávání kostní dřeně a oddalování regenerace. Nespecifické imunostimulanty typu imunoglukanů totiž tělu předkládají falešný signál o proniknutí patogenu, což vyvolá nespecifickou stimulaci a zvýší nároky na vysílenou kostní dřeň, aby tvořila další a další krátkověké buňky, které pak hynou i bez využití, pouze byly krátký čas k dispozici. TPA podporuje přirozené mechanismy, které vysílají impulzy směrem k dřeni pouze v případě, že vznikne skutečný problém, že je nutné čelit skutečnému nebezpečí. Dřeň se resetuje možná pomaleji, ale zdravějším způsobem a tak paradoxně mnohem dříve a s větší silou může zareagovat v případě skutečného nebezpečí.
-
Geneticky nebo jinou nemocí (FeLV, FIV…) oslabený jedinec, který již prodělal FIP je stále v rizikové skupině se zvýšenou pravděpodobností pro opětovné propuknutí nemoci při reinfekci. TPA toto riziko snižuje.
Bylo experimentálně i klinickou praxí ukázáno, že stimulace adaptivní imunity pomocí TPA má potenciál zničit střevní infekci koronavirem a dokonce jako jediný terapeutický prostředek vyléčit méně až středně závažné případy suché formy FIP. Trvalé doživotní posilování obranyschopnosti pomocí TPA a stimulace buněčné imunity s jeho pomocí má tedy potenciálně ohromný ochranný preventivní efekt.
-
TPA nemá nežádoucí účinky.
Dosud bylo spotřebováno 480 000 000 dávek ProBoostu, zhruba 150000 dávek LCTI a žádné vážné nežádoucí účinky ani u lidí ani u zvířat nebyly pozorovány. Protože je TPA přirozenou součástí imunitní regulace, není možné jeho podáváním na rozdíl od nerozvážné nespecifické imunostimulace vyčerpat imunitní systém.
-
Cena je velmi příznivá.
Je-li užíván preventivně, stačí pro jednu kočičku pouhá jedna až dvě krabičky na rok, útulkům, záchranářům, majitelům chronických pacientů a koček léčeným na FIP navíc poskytujeme 5 až 10% slevy. Ve srovnání s cenou léčby relapsu nebo veterinárními náklady na léčbu nevratných následků FIP je souběžné podávání ProBoostu během léčby zcela zanedbatelné.