Dávkování:
Je nutné úzce spolupracovat s veterinářem a po celý život kočičího pacienta věnovat zvýšenou pozornost jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu. Je zcela zásadní veškeré zdravotní komplikace v první řadě řešit dostupnou symptomatickou léčbou pod dohledem veterináře. Pokud má jakákoliv léčba vést k úspěchu, musí být komplexní a využít všechny možnosti, které má moderní veterinární medicína k dispozici. ProBoost není univerzální zázračný lektvar na všechny neduhy a i když je nesmírně účinný, je třeba postupovat racionálně a pokud kočička potřebuje řešit závažný zdravotní problém, je nutné jí poskytnout všechnu dostupnou léčbu. U tak závažné diagnózy, jakou je FIV není prostor na neuvážené experimenty. ProBoost působí na příčinu nemoci, její fyzické následky může mnohdy pozitivně ovlivnit také a urychlit uzdravení, ale bylo by například v případě bakteriální komplikace krajně nezodpovědné nepoužít antibiotika a podobně… V případě vážných zdravotních potíží je nutné pacienta stabilizovat všemi dostupnými prostředky. Další imunostimulanty nebo imunomodulátory je ale třeba používat s rozvahou a s ohledem na způsob, jakým zasahují do imunitních procesů a jakým způsobem mohou ovlivnit aktuální zdravotní stav. Není například rozumné stimulovat nespecificky imunitu, když má kočička vysoký titr protilátek proti FeCoV, nebo neuváženým výběrem imunostimulantu prohloubit chybnou autoimunitní reakci.
Původní studie uváděla mnohaletou bezpříznakovou remisi po třech iniciačních injekčních dávkách a poté měl být LTCI individuálně aplikován jednou za jeden až dva měsíce, v praxi byly mnohdy nutné aplikace i v kratším intervalu, například v těžkých případech jednou týdně, vždy tedy individuálně podle stavu pacienta.
Dávkování ProBoostu, doporučují veterináři pro dospělou kočku se zdravotními problémy půl sáčku na den, lépe ve dvou dávkách po 12 hodinách a po čtvrtině sáčku. Nástup účinku trvá trochu déle, než při injekční aplikaci T-Cyte, ale TPA je v krvi poměrně stabilní a tak stačí po menších dávkách průběžně doplňovat k zajištění dostatečné koncentrace pro potřeby aktivace lymfocytů a vyvolání apoptózy nakažených buněk. Jakmile je zvíře po několika týdnech stabilizované, stačí udržovací dávka, která závisí na posouzení zdravotního stavu konkrétní kočičky, zejména vyhodnocení krevního obrazu – hladina bílých krvinek…. Doporučujeme dále pokračovat alespoň v minimální udržovací dávce, která závisí na posouzení individuálního zdravotního stavu a může být například čtvrt sáčku na den nebo jednou až dvakrát týdně. I zcela zdravému jedinci je podávání TPA každý den pro posílení imunity prospěšné, nehrozí předávkování, takže po prodělání tak závažné infekce, jakou je FeLV nebo FIV je určitě na místě pokračovat v podávání TPA ve frekvenci, která je v podstatě na rozhodnutí majitele ideálně po konzultaci s veterinářem, který vyhodnotí kondici pacienta. V průběhu života se může s dávkou pracovat podle konkrétní situace. Pokud se výsledky zhorší, nasadí se vyšší dávka, pokud budou výsledky excelentní, může se podpora imunity pacienta snížit na minimum. Pokud běží současně nějaká vážná autoimunita, může být dávkování klidně jeden nebo dva sáčky na den. Každý majitel musí sledováním odpovědi na imunostimulaci “vytitrovat” optimální dávkování pro vymizení potíží.
V počátečním stádiu infekce doporučujeme podávat lépe půl nejméně čtvrt sáčku na den a průběžně po několika týdnech nebo měsících po konzultaci s veterinářem provést laboratorní ověření průběhu infekce v naději, že se nad nemocí podaří zvítězit. Tento proces může trvat týdny nebo i měsíce či roky. Je třeba se ozbrojit trpělivostí a vytrvat v naději, že silná imunita podpořená ProBoostem přesně na správném místě sama dokáže nad nemocí zvítězit. Vyšší pravidelné podávání ProBoostu je možné také pokud se chceme pokusit zmírnit nebo potlačit průběžné komplikace onemocnění, jako je velmi častá gingivostomatitida a podobně.
Samozřejmě je nasnadě užitečná možnost kromě podávání ProBoostu i doplnění léčby o další léčebné a nutriční přípravky a další produkty na podporu imunity, jako jsou betaglukany atp.
V rámci léčby imunodeficientních pacientů FeLV, FIV, po terapii FIP jsou často používány podpůrné prostředky bez lékařského předpisu. Důrazně varujeme a vždy u tak vážné nemoci doporučujeme konzultaci s odborníkem. Jak už poznali pejsek s kočičkou, když pekli dort, i všeho dobrého může být příliš.
Imunoglukany, což je komplex polysacharidů s účinkem na nespecifické imunitní procesy, lze samozřejmě doporučit. Pokud zvolíte variantu sirupu s přidávaným vitamínem C, je třeba jisté opatrnosti. Chronická aplikace vitamínu C ve vysoké dávce může významně okyselit moč a vzniknou tak problémy s oxaláty. V přiměřeném množství lze vitamin C samozřejmě i dlouhodobě jednoznačně doporučit. Dlouhodobá trvalá stimulace nespecifické imunity předkládáním těchto imunogenních biologicky aktivních polysacharidů může časem vést k vyčerpání a poklesu výsledného efektu, proto je lépe užívání vždy na určitou dobu přerušit.
Hojně jsou v dobré víře používány a doporučovány různé produkty z bylinek atp. Hlavně u chronických pacientů před dlouhodobým podáváním se vší důrazností varujeme! Je třeba si uvědomit, že výtažky z rostlin jsou vlastně léky přírodního původu a jako takové se musí používat s rozvahou a vždy po konzultaci s odborníky. Krátkodobě a v přiměřeném množství jsou nesmírně užitečné, vždy ale s ohledem na znalost vedlejších rizik a nežádoucího působení.
Několik příkladů rostlin, které jsou součástí bylinných preparátů doporučovaných u kočiček s FIV a FeLV na posílení imunity:
Aloe vera je klenot mezi léčivými rostlinami. Je dobře si ale zjistit, zda výrobek má certifikát o původu (IASC). Rozdíl mezi aloe, které vyrostlo na speciální půdě ve specifických přírodních podmínkách a kdekoli jinde může být takový, jako mezi marihuanou a technickým konopím. Kromě toho, že určité části listu jsou toxické a silně projímavé, není vhodné použití u pacientů s cukrovkou, před operacemi – vyšší krvácivost, u srdečních onemocnění také pozor – zvyšuje tepovou frekvenci, což může kardiaka zabít. U onemocnění HCM, které se u koček vyskytuje celkem často nebo při myopatii způsobené virovou infekcí (například FIP) může vyvolat fatální komplikace. Dále je ve hře problém se žlučníkem, poškozením žaludku a u koček obecně velmi citlivých na poškození ledvin může být příčinou jejich selhání.
Kukurma, resp. kukurmin v ní obsažený je nesmírně prospěšný a účinky na imunitu zejména u FeLV a FIV infekcí jsou vědecky potvrzené. I tady však pozor. Kromě toho, že může vyvolat alergii, může při dlouhodobém užívání způsobit zažívací potíže, zvracení, intoxikaci jater a průjem. Vyšší dávka může stát za vznikem vředů.
Třezalka tečkovaná by neměla být podávána kočkám, na které může dopadnout sluneční záření, nesmí ven, ani do voliéry nebo k oknu bez zatemnění. Způsobuje totiž přecitlivělost pokožky a vážné spáleniny hlavně na méně osrstěných částech těla. U plemen jako je sphynx atp. je z tohoto důvodu kontraindikována. Kromě toho opět při delším užívání hrozí šedý zákal, vysoký cholesterol, poškození jater, poruchy spánku, nedoporučuje se diabetikům a velice rizikové je užití u kardiaků. I zdravým kočkám může vyvolat poruchy srdečního rytmu..
Pokud budou produkty tohoto typu na vlasní nebezpečí užívány s vědomím všech rizik souběžně s ProBoostem, nelze jejich nežádoucí působení přičítat TPA, ale pouze těmto produktům. Souběžné používání lze doporučit pouze krátkodobě například během stabilizační fáze nebo samozřejmě opakovaně formou ozdravné kůry a se zřetelem na jejich vliv na další onemocnění pacienta (cukrovka, nemoci srdce, jater, ledvin…). Jedině tak mohou být opravdovou a účinnou pomocí pro nemocná zvířata a předat jim z přírody svým prostřednictvím jen to pozitivní.